Courtagefri handel på Nordnet till sista juni 2027! Har du inget konto på Nordnet så är det verkligen läge att skaffa ett. Just nu får nya kunder courtagefri handel till sista juni 2027. Läs mer om erbjudandet och skapa ditt konto här
Erbjudandet gäller nya kunder och omfattar handel via Nordnets app eller hemsida i nordiska aktier, ETF:er, teckningsrätter och teckningsoptioner. För fullständiga villkor se nordnet.se/jubileum. Kom ihåg att investeringar alltid innebär en risk.

Delårsrapport juli-september 2022 - Midway Holding AB (publ)

MAR

Tredje kvartalet 2022

  • Nettoomsättningen ökade med 40 % till 299 (213) Mkr. Den organiska tillväxten uppgick till 31 %.
  • EBITA ökade med 2 Mkr till 25 (23) Mkr.
  • Rörelseresultatet ökade med 8 Mkr och uppgick till 30 (22) Mkr.
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 26 (17) Mkr.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 58 (-15) Mkr.
  • Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till 0,95 (0,62) kr.
  • Den 1 juli 2022 förvärvade Midway 100% av aktierna i Novakorp Systems.
  • Den 3 oktober 2022, efter periodens utgång, tecknade Midway avtal att förvärva 100% av aktierna i EKRO Bausystem med tillträde 4 oktober 2022.


Januari – september 2022

  • Nettoomsättningen ökade med 45 % till 907 (627) Mkr. Den organiska tillväxten uppgick till 36 %.
  • EBITA ökade med 39 Mkr till 99 (60) Mkr.
  • Rörelseresultatet ökade med 45 Mkr till 102 (57) Mkr.
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 81 (49) Mkr.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 25 (20) Mkr.
  • Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till 2,96 (1,79) kr.


"Midways expansion fortsätter”
Sverker Lindberg, VD



Finansiellt sammandrag2022
Q3
2021
Q3
2022
Q1-Q3
2021
Q1-Q3
Nettoomsättning299213907627
Bruttoresultat9469288204
EBITA25239960
Rörelseresultat302210257
Resultat före skatt332110362
Nettoresultat26178149

Nettoomsättning, tillväxt %40,445,946,943,5
Bruttomarginal, %31,432,431,832,5
EBITA, %8,210,810,99,6
Rörelsemarginal, %10,010,311,29,1
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr
0,950,622,961,79
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, kr2,12-0,550,910,73
Nettoskuld, Mkr252149252149
Soliditet, %43534353
Datum 2022-10-27, kl 08:00
Källa MFN