Courtagefri handel på Nordnet till sista juni 2027! Har du inget konto på Nordnet så är det verkligen läge att skaffa ett. Just nu får nya kunder courtagefri handel till sista juni 2027. Läs mer om erbjudandet och skapa ditt konto här
Erbjudandet gäller nya kunder och omfattar handel via Nordnets app eller hemsida i nordiska aktier, ETF:er, teckningsrätter och teckningsoptioner. För fullständiga villkor se nordnet.se/jubileum. Kom ihåg att investeringar alltid innebär en risk.

Delårsrapport april–juni 2026 – HAKI Safety AB (publ)

MAR

”Positiv utveckling i många avseenden”, Sverker Lindberg, VD och koncernchef

Andra kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 12 procent till 363 Mkr (324). Organiskt ökade omsättningen med 11 procent. Förvärv och avyttringar hade en positiv nettoeffekt om 1 procent. Valutakurser hade ingen effekt på omsättningen.
  • Justerad EBITA uppgick till 30 Mkr (20).
  • Rörelseresultatet uppgick till 24 Mkr (20), där jämförelsestörande poster påverkade resultatet med -4 Mkr (3).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 10 Mkr (11), negativt påverkat av valutakurseffekter i finansnettot.
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 48 Mkr (56).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,34 kr (0,40).
  • Tilläggsköpeskillingarna för förvärvet av Semmco och avyttringen av Landqvist Mekaniska Verkstad reglerades under kvartalet.
  • VD och koncernchef, Sverker Lindberg, meddelade bolagets styrelse att han avser att lämna sin anställning senast april 2027.
  • Koncernen tecknade avtal om att förvärva Combisafe, en ledande aktör inom fallskyddsprodukter med bred geografisk närvaro i Europa samt ett varumärke med starkt renommé.
  • Koncernen kommunicerade ett samarbetsavtal med Svensk Exportkredit (SEK) om strategisk kundfinansiering.

Januari–juni 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 11 procent till 649 Mkr (587). Organiskt ökade omsättningen med 11 procent. Förvärv och avyttringar hade en positiv nettoeffekt om 2 procent. Valutakurser hade en negativ nettoeffekt om 2 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 40 Mkr (26).
  • Rörelseresultatet uppgick till 29 Mkr (20).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 14 Mkr (-2).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 71 Mkr (20).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,47 kr (-0,07).

Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Koncernen slutförde förvärvet av Combisafe.
  • Koncernen kommunicerade uppdaterade finansiella mål.
FINANSIELLT SAMMANDRAG2026 Q22025 Q22026 Q1-Q22025 Q1-Q2
Nettoomsättning363324649587
Bruttoresultat131114238207
Justerad EBITA30204026
Rörelseresultat24202920
Resultat före skatt131416-3
Nettoresultat101114-2
     
Nettoomsättning, tillväxt %12231116
Bruttomarginal, %36,135,236,735,3
Justerad EBITA, %8,36,26,24,4
Rörelsemarginal, %6,66,24,53,4
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr0,340,400,47-0,07
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr48567120
Finansiell nettoskuld, Mkr350390350390
Finansiell nettoskuld / Justerad EBITDA exkl. IFRS 16, ggr2,52,92,52,9
Soliditet, %48424842
Datum 2026-07-15, kl 08:45
Källa MFN